content_copy

Sülfatsız, tuzsuz ve paraben içermeyen şampuan nedir?

Bu makalemizde siz değerli okuyucularımıza sülfatsız, tuzsuz ve paraben içermeyen şampuan nedir, faydaları ve ne işe yaradığı, piyasada bulunan sülfatsız şampuan markaları hakkında bu makalemizde size bilgi  vereceğiz.

 

Sodyum Lauryl Sülfat maddesi uluslararası denetçiler tarafından orta derece tehlikeli sınıf olarak ve tahriş edici bir madde olarak tanımlanmıştır.

Sülfat içeren şampuanların saçınıza çok fazla kalmaması, çok az kullanılması ya da çok sık yıkanmaması gerekmektedir.

Hatta saçınıza çok fazla bekletilirse sakıncalıdır. Çünkü saç derisi tarafından emilme fırsatı olmuş olur ve bu şekilde kana karışır.

 

Bu yüzden saç  ve saç derisine önem veren kullanıcılar sülfatsız , tuzsuz  ve paraben içermeyen şampuan kullanmalıdır.

Sülfatsız,Tuzsuz ve Paraben İçermeyen Şampuan Faydaları Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sülfat kelimesi genellikle kimya dilinde kullanılan bir terimdir kökeni ise Fransızca dilinden gelmektedir.  Sülfürik asidin tuzu veya eseri olarak tanımlanır. 

Bu madde yani Sodyum Lauryl Sülfat birer şampuanda bulunan kimyasallar ile karıştığında ise kanserojen etkisi gösterir ve büyük bir tehlike arz eder. Hatta üreme sistemini ve cinsel gelişimi engellediği bilinmektedir. Sadece saç ve deri sağlığı için değil sağlıklı bir yaşam için sülfatsız şampuan kullanınız. Ayrıca göz hücreleri tarafından çok çabuk emilir, saç köklerine doğru ilerler ve saç dökülmesini hızlandırır özellikle doğrudan doğruya saç derisine kullanıldığı zaman saç foliküllerine zarar veren oldukça sert bir aşındırıcı diyebiliriz.

 

Buna ek olarak alerjik bünyelerde ortaya çıkan reaksyonlarıda tetikleyicidir ve artmasına sebep olur. Kuru ciltlerde ise nem kaybı yaparak daha fazla kuruluğu arttırır.  Bu yüzden uzmanlar saçlar için  Sülfatsız tuzsuz paraben içermeyen şampuan önermektedir. Saç problemlerinin azalması için Sülfatsız tuzsuz paraben içermeyen şampuan kullanılmalıdır.

SLS yani Sodyum Lauryl Sülfat bir yüzey aktif madde ve emülgatör olarak tüm şampuanlarda, diş macunlarında, sıvı el sabunlarında, çamaşır deterjanlarında, vücut yıkama temizleme gibi makyaj malzemelerinde ve daha birçok yüzlerce kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Buradan da tahmin edeceğiniz üzere sülfatsız şampuanın saçlarımız için ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Şampuanlarda güven çok önemlidir. Her gün saç derinize temas eden bir deterjanın ne kadar güvenli olması gerektiği bilinmektedir. Saçları zayıf ve güçsüz kişilerde bu durum ne kadar daha fazla önem kazanacaktır ortadadır. Dışarıdan alınan en ufak bir zarar doğrudan saç derisini ve köklerini zayıflatarak dökülmelere ve yavaş uzamaya ya da zayıf saçların gelmesine sebep olacaktır.

 

Yapılması gereken en doğru şey şampuan satın alırken içerisinde SLS yani Sodyum Lauryl Sülfat  bulunup bulunmadığına içeriğindeki bilgilere bakarak incelemeniz gerekiyor. Şampuan alırken içinde Sülfatsız tuzsuz ve paraben içermeyen şampuanı tercih etmelisiniz.

 

Eğer içeriğinde sülfat  varsa almamaya özen göstermelisiniz. Şampuan ne kadar köpürüyorsa o kadar fazla Sodyum Lauryl Sülfat içeriyor demektir ve saçlarınıza o kadar fazla zarar veriyor demektir. Az köpüren şampuanları tercih etmeniz en doğrusu diyebiliriz. Saçlarınızı temizlenmiyor gibi bir yargı oluştursa bile bitkisel şampuanların az köpürmesi sizi yanıltmasın saçınızın temizlendiğini birkaç gün ya da birkaç hafta sonra kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Özellikle bebekler için sülfatsız şampuan tercih edilmelidir. Sodyum Lauryl Sülfat genellikle büyüklerde %15 oranında şampuanlara katılma hakkı tanınır. Daha fazlasının çok riskli olduğu bilinir ve kanun olarak bu oranda sınırlandırılmıştır. Ayrıca bebek şampuanlarında %5 oranında en fazla olmak kaydıyla müsaade edilmiştir. Buna rağmen çok sık kullanıldığında ve bol kullanıldığında ya da saçta bekletildiğinde saçlara zarar vermesi mümkündür ve kaçınılması gerekir.  uzmanlar tarafından bebek ve yetişkin ebeveynler için “sülfatsız şampuan” kullanılması gerektiğini vurguluyor.

 

Sülfatsız ya da halk dilinde tuzsuz şampuan olarak bilinen bu güvenliği sağlık şampuanları özellikle organik şampuanlar da daha güvenli olmaktadır. Doğal bitkisel ve organik şampuanlar tercih edilmesi büyük bir avantajdır. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Elose Maxipure Keratin Şampuanı bu yönde tavsiye edebileceğimiz, en güvenli şampuanların başında geliyor.

 

Üstelik uluslararası patentli olan bir firmanın ürünü olması büyük bir güven oluşturuyor. Saç derisinin bakımı beslenmesi ve özellikle kepek, yağlanma ve dökülme olarak problemlerin de çok iyi bir sonuç vermesi, tercih etme sebeplerimizin en başında geliyor.

 

Bir Yorum Bırakın

TürkçeEnglishالعربية